Anasayfa > Ekibimiz > Bilal AL
Bilal AL
Yönetim Kurulu Üyesi/Sayman

Biyolog – A sınıfı Uzmanı

bilalal47@gmail.com

Kariyer Özeti:

10 yıllık iş deneyiminin önce ulusal ve daha sonra çok uluslu ilaç firmasında, Satış/Tanıtım ve Pazarlama alanlarında edinmiş, Eczane ve Hekimlere tanıtım yapmış, Adana Bölge’ye bağlı Mersin, Mardin, Şırnak il ve ilçelerinde görev yapmış Tıbbi Tanıtım Sorumlusu’dur.

Sektöre yeni giren ekip arkadaşlarına koçluk, mentorluk yapmış, Eczanelere satış ve ürün eğitimleri vermiş, sunum becerileri gelişmiş, lider karakterli, disiplinli ve insan ilişkileri kuvvetli bir kişidir.

İş Deneyimi:

SANOFİ İLAÇLARI LTD.                                                              Mart 2006 – Ocak 2014

İlaç sektörüne, birçok tedavi alanında, yenilikçi ürünler kazandırmış, 100 ülkede, 100.000’den fazla çalışana sahip, dünya ilaç pazarında ilk 3 firma arasında yer alan çok uluslu bir firmadır. 2009 yılında Zentiva ve Eczacıbaşı ilaç birleşmesinin ardından bu firmayı satın almıştır.

 TIBBİ TANITIM SORUMLUSU

(Mersin il ve ilçeleri; daha öncesinde Mardin il ve ilçeleri)                                   

Sorumluluk Alanı: Sorumlu olunan bölgelerde bulunan sağlık kuruluşlarına gidilerek hedef müşteri olan doktor ve eczacılara ilaçların tanıtımını yapmak. Satış hedeflerinin üzerine çıkmak için yeni projeler üretmek ve uygulamak ve bu şekilde satış hacmini arttırmak. Satış sonrası müşteri ve ürün değerlendirilmesi ile takip ve analiz raporlarını bir üst yönetime aktarmak. Belirli dönemlerde iskonto oranlarını ve satış şartlarını kullanarak ürünlerin satışını gerçekleştirmek.

Başarılar/Katkılar:

 

  • Güçlü iletişim yeteneği ve ikili ilişkilerde başarısı sayesinde 2012 yılında çalıştığı 8 adet ilaçta %130 gibi bir başarı kaydederek uluslararası şampiyon oldu. 2013 yılında ödül olarak 1 hafta eşiyle beraber Paris seyahatine gitti.

 

  • Çilek tadı olan Losefar isimli antibiyotiğin tanıtımında doktorlara çilek ve çilek tadında şekerlemeler ikram ederek ürünedikkat çekti ve o yılki satış hedefini aşarak %150 ile seneyi kapattı.

 

  • Bir önceki tıbbi mümessilden dolayı firmaya tavırlı olan doktora fazladan zaman ayırarak ve sık ziyaret ederek ilişkileri kuvvetlendirdi. Bu sayede Prosek adlı mide ilacında satışları %120 olarak gerçekleştirerek Türkiye 5.si oldu.

 

  • Orjinal ilacı yazmak konusunda ısrarcı olan doktorla ikili ilişkilerini geliştirerek; firmanın jenerik ilacını tercih ederek reçetelemesini sağladı. Yıl sonunda buna bağlı olarak satış sonuçlarında Türkiye 5.si oldu.

  

TAN-MED MEDİKAL                                                                     Nisan 2003- Mart 2005

Medikal cihazlar ve sarf malzemeleri üzerine çalışan ve Antalya’da, bu sektörde lider firmalardan biri.

SATIŞ SORUMLUSU

(Antalya ve çevre ilçeler)

 Sorumluluk Alanı: Sorumlu olunan bölgelerde hastane ve özel laboratuvar ziyaretinde bulunarak medikal cihaz ve sarf malzeme tanıtımı yapmak,satışı gerçekleştirmek.

 Öğrenim:

 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı                                     2014

 

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi                         2004

Biyoloji Bölümü

Bilgisayar: Windows Ofis Programları (Word, Excel, Power Point)

 Profesyonel Gelişim:

 

2012    Eczane Tanzim ve Teşhir Eğitimi

2012    İlaç Sektöründe İlişki Yönetiminde Yaratıcılık Eğitimi

2011    Satışın İç ve Dış Oyunu Eğitimi

2009    Doktor Ortaklık Projesi Eğitimi

2006    Temel Satış Becerileri Eğitimi

2006    Temel Tıp Eğitimi

Kişisel Bilgiler:

 Doğum Tarihi ve Yeri : 11 Temmuz 1979, Mardin

Askerlik                      : Tamamlandı

Medeni Durum                       : Evli, 2 çocuk

Hobiler                                   : Bilardo, Yüzmek, Çocuklarıyla zaman geçirmek